16 Jun
16Jun

Gyógyteákkal, gyógynövény kivonatokkal, gyógynövényekből készült krémekkel, illóolajokkal számos problémánkra találhatunk természetes alapú, ám hatékony megoldást legyen szó alvászavarokról, emésztési problémákról, hangulatingadozásról, koncentrációzavarról, fájdalomcsillapításról, immunrendszeri problémákról és még sorolhatnám korunk legfőbb kihívásait, amelyekkel nap mint nap találkozhatunk. 

A gyógynövények hatását alábecsülni és túlértékelni sem szabad. Eredetileg gyógynövények hatóanyagait kivonva készítették a gyógyszereket. Ma már a tömegtermelés miatt persze kémiai úton előállított hatóanyagokkal dolgozik a gyógyszeripar, ez azonban nem kisebbíti az adott hatóanyag jelentőségét és a szervezetünkre gyakorolt hatását. A gyógynövényekben megtalálható és tea vagy sok más egyéb formában kivonható, fogyasztható hatóanyagok ugyanazt a hatást tudják elérni mint a pirulák, csak természetes formában és többnyire nem egyszeri fogyasztás révén. 


Csak azért, mert valami természetes, még nem biztos, hogy feltétlen az egészségünket szolgálja. 

Naivan sem állhatunk a gyógynövényhasználat kérdéséhez. Gondoljunk csak számos olyan közismert növényre, amelyeket az erdőn-mezőn sétálva lehet, hogy megcsodálunk, de nem fogyaszthatjuk el, hiszen gyakran erősen mérgezőek vagy egyéb károsodást okozhatnak. Például a körömvirág közismerten jó bőrnyugtató, gyulladáscsökkentő hatású növény, azonban ha nem vesszük figyelembe, hogy emellett fényérzékenyítő hatása is van, könnyen pórul járhatunk, ha körömvirágkrém használata után egyből napsugárzásnak tesszük ki a bőrünket. A fekete nadálytő krémben alkalmazva nagyon hatékony sebgyógyító, fájdalomcsillapító, zúzódásokra, véraláfutások enyhítésére rendszeresen használt segítség, belsőleg fogyasztva azonban erősen májkárosító lehet.  Más gyógynövények kölcsönhatásba léphetnek rendszeresen fogyasztott gyógyszerekkel, ezért fontos különbséget tenni, hogy egészséges vagy beteg ember fogyasztja-e az adott gyógynövény készítményt. Életkortól, élethelyzettől függően is érdemes átgondolni, hogy milyen gyógynövényhez forduljunk segítségért, és azt hogyan adagoljuk, hiszen másra van szüksége egy aktív felnőttnek, egy kisgyereknek, egy idős embernek vagy egy várandós kismamának. 

Ezeknek a nézőpontoknak a célja semmiképpen sem az, hogy bárkit elbátortalanítsak a gyógynövényhasználattól. Sőt! Keresse bátran a természetes megoldásokat, legyenek a házi patikában különféle gyógynövény készítmények!

 

A gyógynövények kiválasztásához, a megfelelő dózis és a használat időtartamának meghatározására azonban képzett szakember véleményét, ajánlását érdemes figyelembe venni. 


Ha készen áll, hogy életmódot váltson vagy egy konkrét problémát megoldjon és szeretne egy személyre szabott ajánlást kapni, vegye fel velem a kapcsolatot




Megjegyzések
* Az email nem lesz publikálva a weboldalon.