Az illóolajokat a növények különböző részeiből nyerik ki vízgőz desztillációval, sajtolással vagy kémiai úton történő kivonással. Az illóolaj termelése a növény túlélését szolgálja: néha vonzóbbá teszi vele magát a beporzók számára, máskor a környezetében élő, számára káros növények megjelenését vagy elszaporodását szeretné vele csökkenteni vagy éppen a levéltetveket vagy más rovarokat elriasztani. Az is lehet, hogy azért termel a növény illóolajat, hogy a saját immunitását növelje és megvédje magát a baktériumok és gombák ellen.
Az illóolajok különféle szerves vegyületeket tartalmaznak - ilyenek például a terpének, alkoholok, fenolok, észterek, aldehidek és más kémiai vegyületek - amelyek egyéni kémiai sajátossággal rendelkeznek. A különböző vegyületek általános tulajdonságait és terápiás hatásai ismerve mi is kihasználhatjuk az illóolajok antimikrobális, antibakteriális, antivirális, gyulladásgátló, gyulladáscsökkentő, fájdalomcsillapító, immunstimuláns, köptető, görcsoldó és egyéb hatásait, melyek segítenek a szervezetünkben jelentkező problémákat természetes úton megszüntetni.
Hatékonyságuk jobban függ a szervezetbe való bejutás módjától mint az adott illóolaj minél töményebb formában való alkalmazásától.
Illóolajat leggyakrabban belélegzéssel vagy a bőrön keresztül alkalmazva juttathatunk a szervezetünkbe, de előfordulhat az is, hogy például kapszulába cseppentve vesszük be szájon át. A belélegzéses mód a leghatékonyabb, így jut el az illóolaj hatóanyaga a leggyorsabban a szervekhez.
Az orron át belélegezve gyorsan eljut az agyba, itt a vér-agy gáton is áthatolva a pszichére, az érzelmekre is gyorsan fejti ki hatását . Ezzel egy időben a tüdőn keresztül a vérkeringésbe jutva éri el a szöveteket és a szerveket. Bőrre alkalmazva az illóolaj gyorsan felszívódik és az izomszövetbe is bejut, így például a fájdalomcsillapító hatását tudjuk hamar élvezni. Ha szájon át, kapszulában fogyasztjuk el az illóolajat az az emésztőrendszerbe kerül és a gyomron, vékonybélen keresztülhaladva jut el a vérkeringésbe. Az illóolajok lebontását a máj és a hasnyálmirigy végzi, végül széklet, izzadság, vizelet illetve a kilégzés útján távozik a szervezetünkből. Miközben megteszi útját a szervezetben egyaránt hat fizikai szinten az egyes szerveinkre és a szervrendszerekre, ugyanakkor hatást fejt ki az érzelmi állapotunkra is.
Az illóolajok rendkívül hatásosnak bizonyultak a légzőrendszeri problémák megoldásában:
Görcsoldó, köhögéscsillapító, köptető, lázcsillapító, nyákoldó és immunrendszer erősítő hatással bírnak.
Segíthet például a légzőrendszeri problémák kezelésében a borsmenta, a tömjén, az eukaliptusz a teafa, kakukkfű vagy a rozmaring illóolaj.
Alkalmazásuk különféle módokon történhet, inhalálással, mellkasbalzsamként bedörzsöléssel vagy például meleg borogatás fomájában.
Körültekintő módon, szakember ajánlása alapján akár belsőleg, kapszulába cseppentve is fogyaszthatunk illóolajat, amennyiben ez tényleg indokolt és betartjuk az ajánlott biztonságos adagolást és a használat időtartamát.
Ha a mozgás akadályozottá válik sérülés vagy krónikus elváltozás miatt, az jelentősen kihat az életminőségre. Aromaterápiás módszerekkel fájdalomcsillapító, gyulladáscsökkentő, gyulladásgátló, vérbőségfokozó és nyugtató hatást érhetünk el, amely nagy mértékben biztosíthatja a könnyebb mozgást, ezáltal az egyén pszichés állapota is javulni tud.
Masszázskeverékek, fürdők, borogatások, krémek, kenőcsök segíthetik a regenerálódást húzódások, rándulások, izomgörcsök esetén, de jó hasznát vehetjük az illóolajoknak krónikus fájdalmak enyhítésében is. Segítségünkre lehet az indiai citromfű, a fenyőolajok, a rozmaring, a levendula, a gyömbér, a muskotályzsálya vagy a majoranna.
Segítségért fordulhatunk az illóolajokhoz görcsoldó, émelygés csillapító, puffadásgátló, emésztést segítő, tonizáló, nyugtató hatásuk miatt. Alkalmazhatunk illóolajat székrekedés vagy utazási betegség esetén, illetve pszichés eredetű emésztőrendszeri panaszoknál is.
Jól hatással bírhat a fenti problémák esetén a római kamilla, az édeskömény, a gyömbér, a borsmenta, a citrom vagy a grapefruit olaj.
Használhatjuk masszázsolajként, illóolajos lábfürdő vagy fürdő formájában, párologtatva vagy üvegből belélegezve.
A keringési rendszer és a nyirokkeringés a szervek és az egész test tápanyag- és oxigénellátását valamint a méreganyagok kiürítését szolgálja, ezért nagyon fontos, hogy működésüket a megfelelő életmódbeli tényezők biztosításával támogassuk. Ide tartozik a rendszeres testmozgás, az egészséges étkezési szokások kialakítása, a dohányzás, az alkoholfogyasztás mellőzése, a stressz megfelelő kezelése. Az egészséges életmódra törekvés, amely a különféle fent említett területeket érinti jelentősen csökkentheti a keringési rendszerhez kapcsolódó problémák kialakulásának kockázatát. Ezt jól kiegészíthetjük aromaterápiás megoldásokkal, amelyek hatnak a visszerek állapotára, érösszehúzó, gyulladáscsökkentő, keringésserkentő, nyugtató, vérnyomásemelő illetve vérnyomáscsökkentő hatásúak.
Jó hatással van a keringési rendszerre az eukaliptusz, a grapefruit, a borsmenta, a rozmaring, az édeskömény, a citrom, a tömjén. Használhatjuk őket belélegezve, masszázsolaj, fürdő vagy akár borogatás formájában.
Az illóolajok alkalmazása körültekintő módon, szakember ajánlása alapján történjen! Illóolajat nem használhatunk hígítatlanul közvetlenül a bőrön! Ismernünk kell az ajánlott biztonságos adagolást a használat módját és időtartamát. Belsőleg fogyasztani nem minden illóolajat szabad!
Ha szeretné beilleszteni az illóolajokat a házipatikába, kérjen tanácsot szakembertől!
Ha kérdése van, itt felteheti vagy időpontot kérhet egy konzultációra.